İstanbul, Çanakkale, Erzincan ve Van gibi deprem kuşağında bulunan şehirlerde binanızın dayanıklılığını ölçebilmek için bina deprem testi yaptırmanız önemli bir avantaj sağlıyor.

Deprem fay hatları üzerinde yer alan ülkemiz, bu fay hatlarının sürekli olarak hareket içerisinde bulunması nedeniyle de deprem felaketlerinin her zaman gündemde kalmasına neden oluyor. Bu noktada, binaların dayanıklılığının ölçülebilmesi için deprem testi yapılması avantajlı bir durum oluşturuyor.

BİNA DEPREM TESTİ YAPAN ÖZEL FİRMALAR VAR

Test işlemi ile birlikte binanın yaşanacak büyük ölçekli bir depremde ne kadar zarar görebileceği veya yıkılabilir bir durumda olup olmadığı tespit edilebiliyor. Özel bir şekilde kurulmuş olan firmalar tarafından bina deprem testi uygulamaları gerçekleştirilirken bu firmalar; inşaat işleriyle ilgilenen ve sektörel olarak yapı ve deprem uygulama araştırma merkezleri konumunda bulunarak hizmet veren firmalardan oluşuyor.

DEPREM TESTİ İÇİN BİNANIZDA YAPILAN TEKNİK ÇALIŞMALAR

• Binanın oturduğu Zemin durumunu belirlemek için Zemin Etüdü hazırlanır.
• Binanın mevcut durumu için BİNA RÖLEVESİ çizilir.
• Zaman içinde depremlerden, yapı malzemesinden, çevresel koşullar nedeni ile Binada oluşmuş Yapısal Hasarlar tespit edilir.
• Binadan yeter sayıda Karot ile Beton numune alınarak numunelerin Yapı Laboratuvarında testleri yapılır; Bina Beton Dayanımı belirlenir.


• Röntgen Cihazı ile Betonarme Taşıyıcı elemanlardaki demirlerin çap, adet, aralıkları belirlenir.
• Betonarme Taşıyıcı elamanların bazılarında sıyırma işlemi yapılarak Demirlerdeki pasın buna bağlı taşıyıcı elamanlardaki zayıflamalar tespit edilir.
• Bilgisayara’ da Binanın 3 Boyutlu Modeli tasarlanır; Binaya DEPREM Yükleri etki edilerek Bina Deprem Dayanıklılığı Belirlenir.
• Binada yapılan tüm çalışmalar ve elde edilen veriler ışığında BİNANIZA ait DEPREM TESTİ RAPORU hazırlanır.

Kaynak: Tektaş kentsel dönüşüm

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ