61774 görüntülenme11 Kasım 2018
Katıldığı canlı yayında Yunanistan'ın '12 mil' kararına değinen 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, "Elim silah tutuyor, gerekirse silahımı alır giderim" dedi.

‘KENETLENİRİZ, ORDUMUZUN ARKASINDA DURURUZ, SİLAHI ALIR GİDERİZ’

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Halk TV'de Basın Koridoru programına konuk oldu .Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarması girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbuğ, "80 milyon bu davanın arkasında durur. Silahlı Kuvvetler bu kadar komploya rağmen görevini yapmaya devam etti. 'Kan kaybetti' filan derlerse de 80 milyon arkasında duruyor. Bakın ben 75 yaşındayım, elim silah tutuyor. Böyle bir durumda açık olarak söylüyorum çağırsınlar çağırmasınlar silahımı alır giderim" ifadelerini kullandı.

Başbuğ, "Yunanistan 15 Mayıs 1919'da yaptığı tarihi hatayı tekrarlamasın. Bizim sorunlarımız olabilir ama böyle bir durumda biz 80 milyon kenetleniriz" şeklinde konuştu.

YUNAN NEYİN PEŞİNDE?

Savunma Bakanı Panos Kammenos'la arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle görevinden ayrılan eski Yunan dışişleri bakanı Nikos Kocyas, ülkenin batısındaki karasularını 6 deniz milinden 12 deniz miline genişletmeye hazır olduğunu söyledi.

EGE'DE 12 MİL DEMEK TÜM EGE DEMEK

Ayrılma kararı aldığını görevini geçici bir süre için Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a devreden eski Dışişleri Bakanı Kocyas, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin batısındaki karasularını 6 deniz milinden 12 deniz miline genişletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Eski bakan, ülkesinin karasularının 12 deniz miline genişletme planı için, "Yunanistan'ın (1947'de) On İki Ada'yı bünyesine almasından beri ilk defa olacak, ülkenin egemenliğini ilgilendiren çok önemli bir siyasi genişleme" ifadelerini kullandı.

EGE DENİZİ YUNAN GÖLÜNE DÖNÜŞÜYOR


Yunan Kathimerini gazetesine göre, Kocyas'ın bahsettiği genişleme, İyon Denizi'ndeki küçük bir ada grubu olan Diapontia Adaları'ndan, Mora Yarımadası ile Girit arasında yer alan Küçük Çuha Adası'na uzanan deniz bölgesini içeriyor.

Öte yandan Kocyas, Dışişleri Bakanlığı'nın Yunanistan'ın egemenliğini Girit'in çevresinde de 12 deniz miline kadar genişletmeye hazırlandığını da söyledi.

EGE YUNAN DENİZİ OLUYOR

Bu kararın alınması halinde, söz konusu 12 deniz mili genişliğindeki alan içerisindeki tüm gemicilik, balıkçılık ve sondaj faaliyetlerinin Yunanistan tarafından onaylanması gerekeceği anlamına geliyor. Eski bakan, bu planlara ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

ÇAVUŞOĞLU, ‘SABRIMIZI ZORLAMAYIN’ DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas'a yönelik olarak, "Türk askerinin yeri geldiği zaman ne yapabileceğini en iyi onlar bilir. En iyi hükümet bilir. O şımarık çocuğa da iyi anlatsınlar. Bizim de sabrımızı zorlamasınlar." dedi.

Kaynak: Sputnik News/ yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ