İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması üzere verdiği soru önergesinde ne kadar deprem vergisi toplandığını ve depremzedeler için bu paranın ne kadarının kullanıldığını sordu.

SORU: BU PARAYA NE OLDU?

Ahmet Çelik, TBMM’ye sunduğu soru önergesi ile 1999 depreminden bu yana toplanan deprem vergilerini sordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması üzere verilen önergede, ne kadar deprem vergisi toplandığı ve yaşanan felaketlerden etkilenen vatandaşlara bu paradan ne kadar harcandığını soran Ahmet Çelik, “Toplanan bu vergiler ile depremin vereceği zararlarla ilgili nasıl bir çalışma yapılmıştır?” diye ekledi.

'DEPREM PARALARININ NEREYE GİTTİĞİ AÇIKLANDI'

Öte yanda, Haber Türk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Elazığ’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından yeniden deprem vergilerinin gündeme geldiğini belirtti.

DEPREM PARALARI YOL OLDU, DUBLE YOL

Altaylı, “Dünden beri sağda solda bu soruyor duydukça deli oluyorum. ‘Deprem için toplanan vergiler ne oldu?’ Elinin körü oldu. Ne olacak yol oldu. Duble yol. Ben demiyorum, dönemin bakanı Mehmett Şimşek itiraf etmişti, ‘Deprem vergisi olarak bilinen gelirlerle biz duble yol yaptık’ diye. Sordu mu hiç kimse ‘Yahu bu para deprem için toplandı, yol yapılır mı hiç’ diye” ifadelerini kullandı.

MEMLEKETTE YOK YOKTU, YOL YAPTIK DEDİLER İNANDINIZ

Altaylı "Bak şu münafıkın sorusuna" başlıklı yazısında, “Hadi onu sormadın. ‘Yahu bu kadar para ile kaç kilometre yol yaptınız. Bunun kilometresi kaça mal oldu’ diye sordunuz mu? Onu da sormadınız.’Bu yollardan önce Türkiye’de hiç yol yoktu, hatta toprak yollarda kağnı ile ulaşım sağlanırdı. At arabası vardı bizden önce’ dediler ona da inandınız. O zaman şimdi yalandan sormayın ‘Deprem paraları ne oldu?’ diye.

‘DEVİR MÜTEAHHİT KURTARMA DEVRİ’


“Zinhar sormayın! Elazığ’da canını zor kurtaran yaşlı adam Ekrem İmamoğlu’na demiş ki, ‘Müteahhitlerden hesap sorun’ Lafa bak şimdi. Soruldu ya. 1999’da. Veli Göçer’den. Daha ne sorulacak. Hele bu zamanda. Müteahhitlerden hesap sorma devri değil şimdi, müteahhitleri kurtarma devri.”

‘YOL YAPTILAR, CENAZELER KABRİSTAN’A DAHA ÇABUK GELİYOR’

“Ayrıca çok da tantana etmeyin. Bakın deprem parası ile yapılan yollar sayesinde kurtarma ekipleri daha hızlı ulaşıyor deprem bölgesine. Ayrıca enkaz altından çıkan cenazeler de asfalt yollardan gidiyor kabristana. Size de yaranılmıyor yani!" düşüncelerini dile getirdi.

Kaynak: Yeniçağ/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ