8886 görüntülenme15 Temmuz 2020
Her yıl 29 Mayıs’ta Türk ve İslam devlet başkanları camide toplanacak. Danıştay’ın kararı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin ardından cami yapılan Ayasofya için yapılacak düzenlemeler belli oldu.

CAMİDE MEDRESE
Yeni dönemde Ayasofya Camii'nin içi tamamen ibadete uygun hale getirilip sadece ibadete tahsis edilecek. Bununla birlikte ileride Ayasofya Medresesi açılarak alanında uzman ilim adamları öncülüğünde ilim ve Kuran-ı Kerim hafızlık eğitim çalışmaları yapılması da düşünülüyor.

HER 29 MAYIS'TA İSLAM DEVLETLERİ TOPLANTISI
Cami içerisindeki Hristiyanlığa ait tarihi değeri paha biçilmez mozaiklerin zarar görmeyecek şekilde perdelerle örtülerek veya aydınlatma sistemiyle o bölgelerde karartma yapılarak korunması planlanıyor. Her hafta Cuma Namazı'nın TRT Diyanet TV tarafından canlı yayınlanması ve her yıl 29 Mayıs'ta Ayasofya Camii önünde bütün İslam devletlerinin, dost ve akraba toplulukları devlet başkanlarının davet edileceği büyük fetih şölenleri düzenlenmesi de gerçekleştirilmesi planlanan projeler arasında bulunuyor.

AKİT’TEN HİLAFET ÇAĞRISI
Öte yanda Akit TV'de Fatin Dağıstanlı, sunduğu programda Ayasofya'nın ibadete açılmasının ardından "Bunun arkasına hilafet gelmeli" çağrısında bulundu. Konuk Msa Biçkioğlu da Dağıstanlı'yı destekledi. Musa Biçkioğlu'nun konuk edildiği programda Fatin Dağıstanlı, Ayasofya ile ilgili olarak, “Şu mesaj önemliydi, bunun arkasına bir hilafet gelmeli, ben bunu önemsiyorum çünkü. Ki siz çok iyi analiz ettiniz. Bunun hem siyasal hem ekonomik çok büyük bir getirisi de olacak Türkiye bağlamında. Hem de ümmet için de önemli bir gelişme olacak” dedi.

AKİT TV ‘HİLAFET GELİRSE SORUNLAR ÇÖZÜLÜR
Biçkioğlu ise buna karşılık, “Hilafetle ilgili şöyle bir sorundan da kurtulacağız Anadolu üzerinden bizim milletimizle ilgili söyleyeceğim şey önemli. Bir hilafet müessesemiz vardı, der Müslümanlar bizimle karşılaştıklarında. Siz bu hilafet müessesesini evet taşıdınız, hakkını verdiniz ama yok ettiniz, ortadan kaldırdınız diye bir suçlama da var bize yönelik. Bu suçlamadan kurtulmanın zamanı da geldi. Ayasofya üzerinden Fetih, Fatih, İstanbul ve bizim Gayri Müslimleri de himaye edişimizin sembolüdür bu” diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ