36055 görüntülenme25 Mayıs 2020
Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR) , "Covid 19 Salgını Kamuoyu Algı ve Tutum Araştırması" başlıklı anket sonuçlarını yayımladı. ANAR Araştırma Şirketi'nin açıkladığı son anket sonuçlarında, vatandaşların pandemi dışında ülkedeki en büyük sorunu ekonomi olarak gördükleri ortaya çıktı.

SIĞINMACILARA YAPILAN YARDIM VATANDAŞA YAPILANDAN KAT BE KAT FAZLA
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı vesilesiyle yayınladığı mesajda vatandaşa yardım adına “yaklaşık 10 milyon vatandaşımıza 12 milyar lirayı bulan karşılıksız kaynak aktardık.’ demiş, sığınmacılarla ilgili olarak da ‘6.5 milyon sığınmacı için ‘40 milyar dolar (Yaklaşık 280 Milyar Lira) harcadık' demişti.

EN BÜYÜK SORUN EKONOMİ
Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR) , "Covid 19 Salgını Kamuoyu Algı ve Tutum Araştırması" başlıklı anket sonuçlarını yayımladı. ANAR kamuoyu anketine katılan vatandaşların yüzde 77,6'sı "Size göre Koronavirüs salgını dışında ülkemizin en önemli sorunu nedir?" sorusuna "ekonomi" yanıtını verdi. İkinci sırada yüzde 3,7 oranıyla "terör/güvenlik", üçüncü sırada yüzde 2,7 oranıyla "hükûmet/yönetim" cevabı verildi. Şubat 2020'deki araştırmada, salgın öncesinde ülkenin en önemli sorunu "ekonomi" diyenlerin oranının yüzde 70,2 olduğu belirtildi.

YÜZDE 14 İŞİNİ KAYBETTİ, YÜZDE 50'NİN GELİRİ AZALDI
Ankete katılanlara salgından nasıl etkilendikleri sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 50,5'i "gelirim azaldı", yüzde 36,2'si "borçlarım arttı" cevabını verirken yüzde 14,9'u ise "işimi kaybettim" cevabını verdi. "Hiçbir şekilde etkilenmedim" diyenlerin oranı ise yüze 12 olarak kaydedildi.

BİR YANDA VATANDAŞ BİR YANDA SIĞINMACILAR
Erdoğan’ın salgın nedeniyle vatandaşa yaptığı karşılıksız yardım ile Suriyeli sığınmacılara yapılan yardımlar arasında büyük fark olduğu görülüyor. Erdoğan’ın konuyla ilgili ifadeleri şöyle;

’10 MİLYON VATANDAŞA 12 MİLYAR’

“Alınan tedbirler sebebiyle hiçbir vatandaşımızın mağduriyet yaşamaması, zorluğa, yokluğa, yoksulluğa düşmemesi için devletimizin tüm kaynaklarını harekete geçirdik. Sosyal Koruma Kalkanı programlarıyla, hem ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, hem de istihdamdaki kayıptan dolayı sıkıntıya düşen çalışanlarımıza destek sağladık. Bu kapsamda, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla, yaklaşık 10 milyon vatandaşımıza 12 milyar lirayı bulan karşılıksız kaynak aktardık.” Dedi.

'3.6 MİLYON SIĞINMACIYA 280 MİLYAR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eylül 2019’da yaptığı açıklamada “Türkiye’nin dünyada en fazla mülteciyi barındıran ülke konumunda olduğuna işaret ederek, Türkiye’ye sığınan ve halen 3.6 milyonu Türkiye’de yaşayan sığınmacılar için 40 milyar dolar harcama yaptık” demişti.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı/ ANAR/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ