Politika
14 Ağustos 2020 ( 855 görüntülenme )

Altaylı Taşı Koydu 'Kaybeden Kim''

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı Ahmet Hakan'ın programında kendisine sorulan 'dolardaki artıştan dolayı kaygı duymalı mıyız?" sorusuna "maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?" diye cevap vermişti.

AHMET HAKAN’A TEPKİ

Ahmet Hakan, bugünkü yazısında Albayrak'ın dolar konusunda iktisatçıları ve vatandaşları şaşkınlığa uğratan bu yanıtı yerine 'çokomelli' göndermesini yazarak Bakan'a güzelleme yaptı. Fatih Altaylı ise bugünkü yazısında 'Ekonomiden anlamayan gazeteci' dediği Ahmet Hakan'ın Berat Albayrak'ın dolar sorusuna veremediği yanıtı kaleme aldı. Altaylı'nın yazısı şöyle:

MAAŞ DOLAR OLSA ZATEN SORUN YOK’
Yine dolar konuştuğumuz günlere döndük. “1 dolar 1 lira. Güçlü TL güçlü Türkiye” söyleminden “Dolar artışı seni niye ilgilendirsin, maaşını dolarla mı alıyorsun ki!” günlerine. Ekonomiden anlamayan gazetecinin anlamadığı ve söylemediği şu: “Maaşımı dolarla alsam dolar artışı beni niye ilgilendirsin. Tam aksine hoşuma gider.”

‘DOLAR ARTIKÇA DEVLETİN BORCU ARTIYOR’
“Sorun gelirin dolar olmasında değil zaten. Sorun giderin dolar olmasında. Mesela... Osmangazi Köprüsü’nden garanti geçiş günde 40 bin. Geçse de geçmese de parası ödeniyor. Çoğunu devlet ödüyor. Her bir araç için belirlenen fiyat TL değil dolar. 35 dolar. Yani günde 1 milyon 400 bin dolar garanti ödemen var. Dolar 4 TL olsa günde 5 milyon 600 bin TL ödeyeceksin. Dolar 7,3 TL olunca 10 milyon 220 bin TL. Düşünün ki, böyle onlarca proje var.”

‘HEM KAMU HEM ÖZEL SEKTÖR ZARARDA’
“Hadi daha geniş bakalım. Türkiye’de özel sektörün 253,5 milyar dolar dış borcu var, döviz cinsinden. Dolar 4 lira olsa bu borç 1 trilyon TL ederdi. Dolar 7,3 olunca 1,8 trilyon ediyor. Gelirinin önemli bir bölümü TL olan özel sektör için bu iyi mi kötü mü? Buna kamunun 169,2, TCMB’nin 8,4 milyar dolar seviyesinde borçlarını da 7,3 ile çarparak ekleyin.”

‘ŞİRKETLERİN DEĞERİ LEBLEBİ ÇEKİRDEK PARASINA DÜŞÜYOR’
“Daha da beteri, Türkiye’nin değeri düşüyor. Borsa endeksin dolar karşısında eriyor. Bu şu demek elin yabancısı gelip senin şirketlerini leblebi çekirdek parasına satın almaya başlarsa şaşırma. Yerli ve milli derken bir bakarsın ki, yerli ve milli diye bir şey kalmamış ortalıkta. Gayrı safi milli hasılan hesaplanırken de 7,3’e bölünüp dolar karşılığı bulunacak. Milli gelirin de azalacak. Geçen sene 9 bin dolar seviyesinde olan kişi başı gelir, kur farkından bir anda 7 bine inecek. Yani mesele Ahmet’in Mehmet’in dolarla, avroyla maaş alması değil. Hatta tam aksi.”

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ