Politika
16 Ekim 2021 ( 5485 görüntülenme )

AKP Şaştı '33'e 18'

Halk TV'de canlı yayın konuğu olan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Taliban'ın 33 kişilik heyetinden 18 kişinin Birleşmiş Milletler'in (BM) terör listesinde yer aldığını söyledi. Özer, bu isimlerin BM'nin yaptırım listesine dahil olduğunu aktardı ve terörle mücadele eden bir ülke olarak Türkiye'nin resmi protokolle Taliban'ı ağırlamasını 'Taliban'ı tanımak' olarak değerlendirdi. Özer şu ifadeleri kullandı:

’33 KİŞİNİN 18’İ BM TERÖR LİSTESİNDE’
"Bu 33 kişilik kabineden18'i BM'nin terör listesinde olan isimler. Dün gelen zat da Amirhan Muttaki; 26 numarasıyla bu listede. 11 Eylül saldırılarından sonra 'Taliban Yaptırım Listesi'nde. Dün gelen kişi Türkiye'nin teröre destek verdiği için yaptırım uyguladığı bir kişidir. Yaptırım uygulanan bir ismi siz devlet protokolüyle ağırlayamazsınız."

'BU TALİBAN'I TANIMAKTIR'
Özer, Taliban heyetinin resmi protokolle ağırlanması ve Kabil Büyükelçisi'nin dışişleri bakanını ziyaret etmesini Türkiye'nin Taliban'ı tanıması olarak değerlendirerek şöyle konuştu:

‘YAPTIRIM LİSTESİNDEKİLER DEVLET PROTOKOLÜYLE AĞIRLANAMAZ’
"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terörle mücadelesi ve bu mücadeleye gölge düşüren bir ziyaret var. Yaptırım listesindekileri resmi protokolle ağırlayamazsınız. Diyebilirsiniz ki 'Taliban'la görüşülmeyecek mi?' Görüşülür, şöyle görüşülür, alt düzey yetkililer görüşür, Katar'da görüşürsünüz mesela. Bir başka hata, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kabil'de büyükelçisi var, geçen hafta gitti bu gelen kişiyi ziyaret etti, sosyal medyasından da duyurdu; "Ben dışişleri bakanını ziyaret ettim" diye. Bunların hepsinin adı 'tanımak' demektir, de facto tanımaktır bu. Bu ziyaretin ne eksiği var, bir Anıtkabir'e gitmediği kalmış."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ