12119 görüntülenme 09 Ocak 2021
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), uzayan Halk Ekmek kuyruklarını azaltmak için 142 yeni büfe açılması talebi AKP ve MHP oylarıyla reddedilince, "Mobil Halk Ekmek Büfeleri"ni devreye soktu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla 40 yeni "Mobil Halk Ekmek Büfesi" kentin yoksul bölgelerinde hizmet vermeye başladı.

EN YOKSUL 40 BÖLGEDE VATANDAŞA UCUZ EKMEK
Oluşan uzun ekmek kuyruklarını önlemek için Cumhur İttifakı İBB Meclis gündemine yeni büfeler açılması önerisiyle geldi, ancak buna AKP ve MHP temsilcileri, ‘örgüt militanlarına’ peşkeş çekileceği iddiasıyla karşı çıktı. İstediği 142 yeni büfeyi açamayan İBB Yönetimi, özellikle kentin yoksul bölgelerinde görev yapacak olan 40 Mobil Halk Emek Büfesi'ni, tanıtımının ardından 70 kasa, yaklaşık bin 700 ekmek taşıma kapasitesine sahip mobil büfeler, yoksulluk haritasına göre belirlenen 40 noktada görev yapmak üzere yola çıktı.

ÖĞLE VE AKŞAM İKİ SERVİS
Halk Ekmek AŞ Genel Müdürü Okan Gedik ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama mobil büfeleri tanıttı ve bir basın açıklaması yaptı. Okan Gedik, 40 aracı kiralayarak, mobil büfeye dönüştürdüklerini ve burada görev yapacak personeli eğittiklerini ifade etti. Belirlenen bölgelerde sabit noktalarda satış yapılacağını ifade eden Gedik, öğlen ve akşam olmak üzere iki postada ekmekleri vatandaşlara ulaştıracaklarını söyledi. Gedik “Şu anda sabit noktalar belirledik. Buralardaki performanslara göre, satışlarımız bölgedeki insanlara yeteri kadar ulaşabildiğini düşünürsek o noktalarda devam edecek. Eğer herhangi bir değişiklik olursa da bunları web sitemizde yayınlayacağız. Ağırlıklı olarak 11’den sonrasını planlıyoruz. Öğlen ekmeği, akşam ekmeğini arkadaşlar vasıtasıyla halkımıza sunmak istiyoruz" dedi.

1 MİLYON 400 BİN EKMEK ÜRETİLİP SATILIYOR
Pandemi döneminde 1 milyon 250 bine çıkan Halk Ekmek üretimini, yeni vardiya yöntemiyle 1 milyon 396 bine çıkararak yeni bir rekora imza attıklarını ifade eden Gedik, "Bunu daha da yukarıya çıkartmak istiyoruz. Talep arttıkça, biz yeni kapasitelerimizi ve verimlilik çalışmalarımızı yükseltiyoruz. Dolayısıyla şu an konuştuğumuz rakamlar 1 milyon 400 bin civarında. Talebe göre ufak tefek değişkenlikler oluyor. Amacımız kapasitemizi hem verimlilik çalışmaları ile geliştirmek hem de yeni yatırımları olabildiğince erken bir ya da 1.5 yıl içerisinde devreye alarak bunları İstanbul halkının hizmetine sunmak” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ