Prof. Osman Can, Anadolu Kültür'e yapılan operasyonu ve tutuklama kararını değerlendirdi. 'Öğrencilerimize 'Hukuk devletinde yaşamadığınızın farkına varın' diyoruz' diyen Prof. Can, 'Türkiye buna mahkum değil. Çok da ümitsiz olmamak lazım' ifadelerini kullandı.

AKP ESKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Osman Can ve hukukçu Aslı Kazan, Anadolu Kültür A.Ş.'ye yapılan operasyonu ve çıkan tutuklama kararını değerlendirdi.

'BÖYLE BİR HUKUK OLMAZ'

Yiğit Aksakoğlu'nun içeriği tespit edilemeyen bir toplantıya katıldığı gerekçesiyle tutuklanmasına değinen Prof. Osman Can, "Bunu hukuken nereye koyacağımı bilemiyorum. Böyle bir hukuk olmaz. Devletler bazen olağanüstü şart ortaya çıktığında, devletin korunması için hareket edebilirler. Ben burada bu politik aklı da göremiyorum" diye konuştu.

'ÖĞRENCİLERİMİZE HUKUK DEVLETİNDE YAŞAMADIĞINIZIN FARKINA VARIN DİYORUZ'

"Öğrencilerimize 'Hukuk devletinde yaşamadığınızın farkına varın' diyoruz" ifadeleriyle sözlerine devam eden Can, "Bu tutuklamalar karşısında şoke olmuş vaziyetteyim. Hukuki bir tartışma yürütemiyorum" dedi. Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

'ÜLKEYE YAZIK OLUYOR'

"Hukuk sadece hukukçuların meselesi değil. Toplumun her kesimini ilgilendiriyor. İşimiz zor. Bazı şeyleri açıklamakta zorlanıyoruz. Ülkeye yazık oluyor".

'TÜRKİYE BUNA MAHKUM DEĞİL, ÇOK DA ÜMİTSİZ OLMAMAK LAZIM'

Türkiye'de hukukun durumuna ilişkin değerlendirmede bulunan Prof. Osman Can, "En kötü hukuk, hukuksuzluktan, keyfilikten ve öngörülemezlikten iyidir. Türkiye buna mahkum değil, daha iyisini hakediyor. Çok da ümitsiz olmamak lazım. Öyle ya da böyle iyi noktaya ilerleyeceğiz" diye konuştu.

Tutuklanan Yiğit Aksakoğlu'nun avukatı Aslı Kazan ise, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ile suçlandılar. Ama neden şiddetsiz eylem eğitimleri verdikleri soruldu." derken, "Eğer amaçları suçlamadaki gibi olsa şiddetsiz eylem planlamazlar. Böyle bir şeyle karşılaşmadık daha önce" ifadelerini de kullandı.

'KAVALA'YI TANIMAYAN TEK KİŞİ TUTUKLANDI'

Yiğit Aksakoğlu'nun Osman Kavala'yı hiç tanımadığını ve Anadolu Kültür A.Ş. ile hiçbir ilişkisi olmadığını belirten Kazan, "Basına geçilen bilgi notundan Kavala ile hiyerarşik ilişkisi olan kişilere operasyon yapıldığını öğrenmiştik ama nasıl olduysa Kavala'yı tanımayan tek kişi tutuklandı" dedi.

'KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ'

Soruşturmanın FETÖ'cü bir savcı tarafından mahkemeye gönderilen teknik ve fiziki takip isteğiyle başlatıldığına vurgu yapan Kazan, "Yarın karara itiraz edeceğiz. Ciddi bir mağduriyet yaşanıyor. Pırıl pırıl bir insan hiç sebepsiz kurban ediliyor. Asla kabul edilemez" diye konuştu.

TUTUKLANMA NEDENİ: ‘İÇERİĞİ BİLİNMEYEN TOPLANTI’

Bir yılı aşkın süredir iddianamesi hazırlanmadan tutuklu bulunan Osman Kavala'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş'ye yönelik 'Gezi Parkı eylemleri' suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 13 kişiden 12'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan Yiğit Aksakoğlu, tutuklanırken, Aksakoğlu'nun tutuklanma gerekçesi "içeriği belirlenemeyen" toplantı olarak açıklandı.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ