Politika
22 Temmuz 2021 ( 3665 görüntülenme )

ABD Yağıyor 'Çok Para'

Türkiye’deki bazı kuruluşların ABD merkezli Chrest Foundation’dan yüzbinlerce dolar fonlandığı ortaya çıktı. Vakfın fonladıkları arasında yer alan bazı medya kuruluşları dikkat çekerken, aldıkları ücret dikkat çekti.

‘ÇAKIR’A 476.720 DOLAR DESTEK’

Amerikan vakfının fonladığı kuruluşların başında ise gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesi yer aldı. Medyascope'nin 2016'den günümüze kadar toplam 476 bin 720 dolar fonlandığı görüldü.

'PARA ALAN ÇOK’

Vakfın kendi internet sitesinden açıkladığı listede Türkiye’den birçok kuruluş var. On binlerce dolarlık destek alan kurumlar arasında Anadolu Kültür Derneği, Hrant Dink Vakfı, Filmmor Kadın Kooperatifi, 140Journos, Mezopotamya Vakfı, IKSV, Serbestiyet, Hafıza Merkezi, Sivil Sayfalar, Sabancı Üniversitesi, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Mekanda Adalet Derneği, Mor Çatı Kadın Derneği, Ekonomi ve Dış Politikalar Merkezi (EDAM) ile TESEV, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Yurttaşlık Derneği ve Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) bulunuyor.

Bu kuruluşlardan bazılarının aldığı “destek” miktarları şöyle:
Medyascope: $476,720
Serbestiyet: $ 49,995
140Journos: $60,000
P24: $124,015

MEDYASCOPE İLK SIRADA’
Destek alan kuruluşlar arasında en dikkat çekeni ise halen yayın hayatını aktif bir şekilde sürdüren gazeteci Ruşen Çakır’ın kurucusu olduğu Medyascope oldu. Yayın hayatına 2015 yılında başlayan kurum, derneğin açıkladığı kayıtlara göre Chrest Foundation’dan bir yıl sonra destek almaya başlıyor.

Medyascope’un 2016’dan 2020 yılına kadar aldığı toplam destek 476 bin 720 dolar olurken, bu rakamın güncel kur ile 4 milyon lirayı aştığı anlaşıldı. Dernek tarafından tanımlanan “Desteğin” amacı ise partizan olmayan ana akım medya çalışmaları olarak belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ