Politika
13 Ekim 2019 ( 793 görüntülenme )

ABD İŞİ YIKTI!..

ABD’nin CBS kanalında bir programa katılan Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler için “Bu son derece felaket bir durum. Adım adım ilerlememiz lazım. Çok kaygan bir zeminde durum her saat değişiyor. Bu duruma Türklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan yol açtı” dedi ve ekledi: “Son 24 saatte öğrendik ki olası niyetleri, saldırılarını ilk başta planladıklarından daha güneye indirmek ve Batı’ya da yayılmak.”

SDG, RUSYA VE SURİYE İLE ANLAŞABİLİR’

Esper, Suriye Demokratik Güçleri’nin “Türkiye’nin saldırısına karşı koymak için” Suriye ve Rusya ile bir anlaşma yapmak girişimlerinde bulunduğunu açıkladı. Bir anlaşma üzerine çalıştıklarını fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ateşkese ikna olmayacağını düşündüğünü söyleyen Esper, SDG'nin Suriye ve Esad’la bir anlaşmaya varmasının beklendiğini açıkladı. Mark Esper, Suriye’nin kuzeyindeki bin ABD askerini en hızlı ve en temkinli şekilde çekme kararı aldıklarını belirtti.

‘DURUM HER SAAT DEĞİŞİYOR’

Savunma Bakanı, “Türklerle Kürtler arasında neredeyse 200 yıldır süren çatışmanın bir parçası olmak ve Orta Doğu’da bir savaşa daha dahil olmak istemedik” dedi. Türkiye’ye AB ve ABD tarafından yaptırımlar uygulanabileceğini belirten Trump, “Bu Türkiye’yi Rusya’nın kollarına itmez mi?” sorusuna “Sanmıyorum. Bunun nasıl sonuç vereceğini görmemiz lazım. Adım adım ilerlememiz lazım. Çok kaygan bir zeminde durum her saat değişiyor” diye yanıt verdi.

‘SAVAŞ SUÇU’

Esper Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin zarar gördüğünü, Türkiye’nin NATO ve Avrupa’daki konumunun hasar aldığını savundu. Programın sunucusu Margaret Brennan’ın, Türkiye’nin yanında savaşan silahlı örgütlerin kim olduğunu ve internette dolaşan infaz videolarını sorduğu Esper, “Bu felaket bir durum. Kınıyoruz. Türklere böyle şeyler olabileceğini söylemiştik ve oldu. Bunu yapanların kim olduğu belli değil. Sahada hem Türk ordusu hem de Türklerin kontrolündeki diğer savaşçılar var” dedi.

Esper, sunucunun “Bunlar savaş suçu” yorumuna ise “Öyle gözüküyor ki, eğer doğruysa, bunlar savaş suçu sayılabilir” diye karşılık verdi. Esper ABD askerlerine ateş açılması durumunda karşılık vereceklerini söyledi.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ