Dolar kurundaki hareketlilik hala devam ediyor. Yaşanan rekorlar sonrası hükümete yakın A Haber, sosyal medyada gündem konusu oldu. Kurumun 2019 yılında kendi sosyal medya hesaplarında paylaştığı, 'Dolar 10 lira olacak!' diyen sözde ekonomistler neredeler?' tekrar hatırlatıldı.

‘HAYALDİ GERÇEK OLDU’
A Haber’in dolarla ilgili uyarılarda bulunan ekonomistleri hedef göstererek 2019 yılında attığı, “Dolar 10 lira olacak diyen felaket tellalları sessiz” şeklinde yaptıkları haberler yeniden akıllara geldi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı A Haber’in söz konusu paylaşımıyla alay etti.

DOLAR 10 LİRAYI GÖRDÜ
Öte yandaEkonomist Atilla Yeşilada dolar kurunun 10 lirayı aşmasının psikolojik bir şok niteliği taşıdığını belirterek, devalüasyon-enflasyon kısır döngüsü yaratabileceğine dikkat çekti. Yeşilada, “Bütün bunların tek bir nedeni var: Kara cahiller tarafından yönetiliyoruz. Bütün dünya parasal sıkılaştırma tartışırken, biz halen faiz düşürüyoruz. Bu artık kara cehalettir” dedi.

GÜVEN YOK
TCMB'nin enflasyonla faizler ya da kura müdahale yoluyla değil cari fazla ile mücadele etmeye soyunduğunu, ancak dünyada kimsenin böyle bir kuramı duymadığı için TCMB'nin enflasyonla mücadele edeceğine inanmadığını da söyleyen Yeşilada, şöyle devam etti;

‘DÖVİZ FRENİ PATLAMIŞ KAMYON GİBİ’
“Buna paralel artık TL'yi istikrara kavuşturmak için dövize müdahale edeceğimize de inanmıyorlar. Dövizin artık bir çıpası yok. Freni patlamış kamyon gibi, yokuş yukarı giderken biraz yavaşlıyor, yokuş aşağı ise hızlanıp gidiyor” dedi. Yeşilada, TL'nin kısa vadede istikrar sağlamasının iki çaresi olduğunu söyledi: İlki TCMB'nin kamu aracılığı ile döviz satarak TL'ye istikrar kazandırması, ikinci ise politika faizini en az 600-700 baz puan artırarak paniği engellemek”

DÖVİZ KURLARI NEDEN PATLADI ‘ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜKSEK’

Ekonomist Atilla Yeşilada, döviz kurlarındaki patlamanın nedenlerini şöyle sıraladı: “Siyasi söylemler gerginliği artırıyor ve kaygı duyan vatandaş dünyada olduğu gibi dolar ve altına sığınıyor. TCMB'nin ise kur ve enflasyona rağmen 18 Kasım'da faiz indirimine devam etmesi bekleniyor. Yüzde 20 enflasyon ortamında kimse yüzde 13-14 faiz beklentisi ile parasını TL'de tutmaz. Enflasyon beklentileri yükseldikçe yerleşikler döviz alıyor. Bu 90'larda Türk siyasetini mahveden ‘enflasyon-devalüasyon' kısır döngüsü. Yurtiçi gelişmeler paralelinde tüm dünyada dolar endeksi yükseliyor.”

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ