Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından dün yayımlanan gerekçeli kararı okuduğunu belirterek "Gerekçeye gerekçe lazım" dedi.

Muharrem Sarıkaya, Habertürk'te "Gerekçeye de gerekçe lazım" başlığıyla yayımlanan yazısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminin iptal edilmesine dair kararın gerekçesini değerlendirdi.

SEÇİM KURULU YAZILARI DA GEREKÇELİ KARAR İÇİNDE

"YSK’nın 7 üyesinin İstanbul seçiminin iptaline ilişkin kararının gerekçesi ile 4 üyenin karşı oy yazısı dün açıklandı. Toplamda 250 sayfa tutan gerekçeli kararda ilçe seçim kurullarından gelen bilgilere de yer vermiş" diyen Sarıkaya özetle şöyle devam etti:

SADECE İKİ SANDIKTA SAYIM DÖKÜM CETVELİ EKSİK YAZILMIŞ’

Gerekçeli kararda bunu bulmak olası; ilk adımda 212 olarak belirtilen, ancak YSK’nın 6 Mayıs’taki kararının ardından 754’ye yükseltilen sandıklardan sadece 2 tanesinde, o da Beşiktaş’taki 1034 ve 1241 nolu sandıklarda sayım döküm cetveli eksik yazılmış.”

İKİ SANDIKTAN YOL ÇIKIP BÜTÜNÜ İÇİN KARAR ALINMIŞ’

Burada dikkat çeken ise, YSK’nın 2 Nisan tarihinde aldığı karar…
YSK kararında ‘eğer sayım döküm cetvellerinde bir eksiklik varsa ve birleştirme tutanakları ile aynı sonucu veriyorsa üyelerin çağrılıp imzalarının alınmasını’ istiyor. Bu yola gidilmektense çetelelerde imza bulunmadığından yola çıkılarak bütünü kapsama alınıyor.

DÖRT SANDIKTA FARK ÇIKMIŞ O DA AK PARTİ LEHİNE YAZILMIŞ

Peki, iptale gerekçe yapılan toplamda 90 sandıkta sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları arasında farkı var mı? Evet, var; ama sadece 4 sandıkta…Geri kalan 86 sandıkta sayım döküm cetveli ile sandık sonuç tutanağı aynı rakamı vermiş.
Geri kalan 4 sandığın sonucu ise oldukça ilginç, çünkü bir sandıkta AK Parti bir oy (Bağcılar 4002) , diğer ikisinde 2 oy (Fatih 119 ve Adalar 1029), bir diğerinde ise (Bağcılar 1069) 4 oy fazla almış.

30 OYDAN YOLA ÇIKIP 13 BİN OY FARKINA ULAŞILMASI MÜMKÜN DEĞİL’
Oysa gerekçeli kararda 90’ında imzasız, 18’inde ise hiç bulunmadığı ileri sürülen döküm listelerinin hepsinin usulsüz olduğu varsayılmış. Toplamda 108 sandıktaki 300 oydan yola çıkılıp, 30 bin 281 oya ulaşılmış ve bu rakamın İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki 13 bin 729 oydan fazla olduğuna kanaat getirilmiş.Yani Binali Yıldırım için bu sandıklardan çıkan oylar da usulsüz kabul edilmiş…Sandık birleştirme tutanaklarından yola çıkarak yapılan hesaplama ise bunu vermiyor.
Nereden mi biliyorum, 250 sayfayı okudum da oradan."

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ