6586 görüntülenme 29 Ağustos 2020
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kişisel Twitter hesabında '29 Ağustos 2020, 15:30' notuyla bir video paylaştı.

BUGÜN SAAT 15.30’DA MÜJDE
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kişisel Twitter hesabında bir video paylaştı ve buna "29 Ağustos 2020, 15:30" notunu düştü. Varank'ın paylaşımı, birçok haber sitesinde 'Heyecanlandıran paylaşım' başlığıyla kendisine yer buldu.

HAZİRAN AYINDA DA İLAÇ MÜJDESİ VERMİŞTİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ''TÜBİTAK Covid19 Türkiye Platformu'' çatısı altındaki bilim insanları tarafından geliştirilen ilacın ruhsatlandırma aşamasına geldiğini duyurmuş ve gelişmeyi duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İlacın ruhsatlandırma aşamasına gelmesi hem mutluluk hem de gurur verici" ifadelerini kullanmıştı.Bakan Varank’ın yerli ilaç ile ilgili açıklaması şöyle;

‘YERLİ VE MİLLİ BİR İLAÇ ÜRETTİK’
"Türk hekimlerinin Kovid19 hastalığının tedavisinde çok başarılı şekilde kullandığı Favipiravir ilacının yerli sentezini bilim insanlarımız, İstanbul Medipol Üniversitesinden Mustafa Güzel hocamızın liderliğinde geliştirdi. Atabay İlaç firması da bu ürünün ticarileşmesi için altyapısını kullandırdı. Yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı üretmiş olduk.”

‘VİRÜSE KARŞI İLAÇ, İHRACAT DA YAPILACAK’
“ Bunun ruhsatlandırma aşaması var. Sağlık Bakanımız, kabine toplantısında bu ilaçların hemen ruhsatlandırılması ile ilgili talimat verdiğini de söyledi. Süreçler hızlı şekilde tamamlandığında, kendi sentezimizle geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz kendi ilacımızı hem Türkiye'de kullanabileceğiz hem de bu alanda önemli ihracat imkanı var." Demişti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ